Działania prewencyjne

O ,,sztuczce na wnuczka" i nie tylko...

W ciągu ostatnich kilku tygodni policjanci spotykali się z seniorami i przypominali im o bezpieczeństwie. Tematy poruszane przez mundurowych dotyczyły głównie sposobów okradania osób starszych oraz zagadnień z zakresu ruchu drogowego. A wszystko to w ramach powiatowej akcji ,,Sztuczka na wnuczka", do której włączył się Tadeusz Teterus - starosta czarnkowsko-trzcianecki, lokalne samorządy, placówki bankowe, szkoły, przedszkola, parafie, ośrodki pomocy oraz sanepid. Dla seniorów przygotowane zostały materiały profilaktyczne sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie.

Seniorzy to grupa społeczna najbardziej narażona na zagrożenia, zarówno te w ruchu drogowym jak i te wynikające z przestępczej działalności oszustów. Policjanci dostrzegając potrzebę edukowania takich osób, organizują i aktywnie uczestniczą w spotkaniach, podczas których mogą przekazać cenne wskazówki, przestrogi i porady. Wykorzystują różne okazje oraz współpracę z placówkami oświatowymi, instytucjami bankowymi, starostwem, urzędami miast i gmin, ośrodkami pomocy, parafiami, sanepidem czy klubami seniora, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i wręczyć im materiały informacyjne z poradami jak nie stać się ofiarą przestępców.

Tym razem, w ramach powiatowych działań ,,Sztuczka na wnuczka" mundurowi spotykali się z seniorami z Czarnkowa, Krzyża Wlkp., Trzcianki, Roska oraz Lubasza. Skorzystali również z zaproszeń na szkolno-przedszkolne obchody Dnia Babci i Dziadka w Tarnówku, Chełście i Drawsku, aby poruszyć wiele istotnych zagadnień na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Podczas prelekcji oczywiście nie zabrakło informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przypomnieli podstawowe zasady poruszania się po drogach i o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wskazywali, że odpowiednia widoczność na drodze i troska o własne bezpieczeństwo powinny zachęcić wszystkich do noszenia odblasków również w miejscach, w których przepisy tego nie wymagają, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Podczas spotkań policjanci zwracali dużą uwagę na kwestię znajomości znaków drogowych i zasad poruszania się w rejonie skrzyżowań.

Najwięcej uwagi poświęcono działaniom sprawców przestępstw i metodom, które wykorzystują, aby okraść swoją ofiarę. Funkcjonariusze podawali różne przykłady, w których lekkomyślność, czy zbytnie zaufanie mogą doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Przedstawili, kogo najczęściej typują na swoje ofiary przestępcy. Tu nie było wątpliwości, że wciąż najbardziej narażonymi na takie działania są osoby starsze, samotnie, mieszkające na uboczu, których łatwowierność, dobre serce i łaknienie rozmowy z drugą osobą niejednokrotnie skutkuje niemiłymi konsekwencjami. Policjanci przypominali o zasadzie ograniczonego zaufania oraz zachowaniu zdrowego rozsądku i czujności. Apelowali do mieszkańców, aby również przekazane im informacje rozpowszechniali wśród najbliższych tak, aby ich rodziny wiedziały o zagrożeniach wynikających z wizyty nieznajomego lub związanych z oszustwami np. „na wnuczka”, „policjanta”, czy „pracownika opieki społecznej”.

Wizyty w urzędach, bankach, ośrodkach pomocy społecznej, jak również rozmowy z księżmi to znakomite okazje do tego, aby dotrzeć do jak największej rzeszy osób starszych i porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Policjanci korzystając z uprzejmości ,,partnerów akcji" kolportowali sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie ulotki i plakaty prewencyjne.

Pamiętajmy, że oszuści mają doskonale opracowany plan działania. Ich metody, choć działają na tej samej zasadzie, w chwili stresu mogą zaskoczyć zdezorientowanego i wystraszonego seniora. Nie dajmy się oszukać!

Dziękujemy Wszystkim za okazaną pomoc. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do starosty czarnkowsko-trzcianeckiego.

Karolina Górzna-Kustra 

Powrót na górę strony