Działania prewencyjne

Policjanci stale przypominają o nowych narzędziach

O ,,Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa", programie ,,Dzielnicowy Bliżej Nas" i aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda" przypominają policjanci podczas spotkań z mieszkańcami naszego powiatu. Dzielnicowi odwiedzają także placówki oświatowe i przekazują na ręce dyrekcji plakaty dotyczące zasad funkcjonowania nowych programów i narzędzi. Będą one widoczne nie tylko dla nauczycieli i uczniów, ale także dla rodziców i opiekunów, którzy odprowadzają swoje pociechy do szkoły.

O dzielnicowych zwykło się mówić, że jest to tzw. „policjant pierwszego kontaktu”. Nie bez przyczyny, bowiem stanowią oni ważne ogniwo między Policją i społeczeństwem. Rolą dzielnicowego jest bowiem dbanie o bezpieczeństwo lokalnej społeczności w rejonie, w którym pracuje. Zadania, które podejmuje dzielnicowy są trudne, bowiem on sam na co dzień styka się z różnymi zjawiskami patologicznymi jak przemoc w rodzinie, konflikty sąsiedzkie, alkoholizm, narkomania, włamania, kradzieże, itp. Jest to praca użyteczna i potrzebna.

Policjanci odwiedzają codziennie podległe im dzielnice i osiedla w miastach, rejony na terenie małych wiosek. Rozmawiają z mieszkańcami, przestrzegają przed zagrożeniami, starają się wysłuchać nurtujących ich problemów i udzielić porad. Dlatego też misją dzielnicowego jest utrzymanie bliskiego kontaktu z mieszkańcami: po to, by poznawać otaczające środowisko i grupy społeczne w celu diagnozowania uciążliwych zjawisk i przeciwdziałanie im. Dzielnicowi odwiedzają także placówki oświatowe i przekazują dyrektorom oraz pracownikom szkół plakaty i ulotki dotyczące zasad funkcjonowania nowych programów i narzędzi. Będą one widoczne nie tylko dla nauczycieli i uczniów, ale także dla rodziców i opiekunów. Na plakatach znajdują się także dane kontaktowe dzielnicowych.

Z kolei Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga, również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Jest platformą wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Narzędzie to ma służyć, głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Za pomocą Internetu mogą oni podpowiadać policjantom gdzie np. nocują bezdomni, albo w którym miejscu są źle ustawione znaki drogowe, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości i wiele innych. Policjanci weryfikują otrzymywane poprzez Mapę sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okazują się prawdziwe, podejmują odpowiednie działania, aby realnie pomóc w rozwiązaniu problemu. Przy korzystaniu z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy pamiętać, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenia życia lub zdrowia, należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

Aplikacja mobilna „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Dzielnicowi podczas codziennej służby informują mieszkańców o funkcjonowaniu tego narzędzia, pomagają także zainstalować aplikację na telefonach komórkowych. Później wspólnie z właścicielem telefonu, pokazują krok po kroku jak aplikacja działa. Takie indywidualne wskazówki są ważne zwłaszcza dla osób starszych, którzy sami przyznają, że aplikacja może być przydatna w chwili gdy są poza miejscem zamieszkania i potrzebują pomocy policjanta.

Karolina Górzna-Kustra


 

Powrót na górę strony