Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„DOPALACZE – NARKOTYKI XXI WIEKU” – SZKOLENIE

Data publikacji 12.07.2019

W ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. ,,Narkotyki i dopalacze zabijają", której hasło przewodnie brzmi: ,,Szkoda Ciebie na takie patoklimaty" policjanci wraz z przedstawicielem Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Czarnkowie w dniu wczorajszym przeprowadzili szkolenie dla pracowników socjalnych z Ośrodka Pomocy Społecznej w Połajewie na temat dopalaczy.

Przeciwdziałanie zjawisku zażywania substancji psychoaktywnych, w tym tzw. "dopalaczy" przez młodych ludzi jest jednym z priorytetowych zadań Policji.W związku z powyższym policjantka zajmująca się profilaktyką wraz z dzielnicowymi z Posterunku Policji w Lubaszu przy współpracy z Państwową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Czarnkowie zorganizowali szkolenie dla pracowników z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Połajewie. Wiedza zdobyta w tym zakresie przez pracowników socjalnych, będzie miała praktycznie codzienne zastosowanie w pracy socjalnej z podopiecznymi a w szczególności z młodzieżą. Znajomość czynników ryzyka, przyczyn sięgania po narkotyki i dopalacze, umiejętność odczytywania sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, że osoba może być uzależniona, pomaga pracownikom socjalnym w podejmowaniu właściwych decyzji wobec osoby zagrożonej uzależnieniem. Przy tej okazji policjanci pouczyli uczestników szkolenia o konsekwencjach prawnych posiadania środków odurzających i handlowania nimi. Przy wykorzystaniu walizki DRUG - BOX policjanci objaśnili rodzaje środków odurzających i substancji psychotropowych. Zdrowotne skutki zażywania środków odurzających omówiła Grażyna Libront z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Czarnkowie.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

 

Justyna Przybył KPP Czarnków

Powrót na górę strony