Aktualności

Zachęcamy do korzystania z ,,Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" i aplikacji ,,Moja Komenda"

Data publikacji 22.11.2017

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego policjanci otrzymali 1544 zgłoszenia, z czego w wyniku przeprowadzonych weryfikacji 712 zostało potwierdzonych. Z kolei aplikacja ,,Moja Komenda" umożliwia w bardzo szybki sposób znalezienie swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga, również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Jest platformą wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Narzędzie to ma służyć, głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Za pomocą Internetu mogą oni podpowiadać policjantom gdzie np. nocują bezdomni, albo w którym miejscu są źle ustawione znaki drogowe, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości i wiele innych. Obecnie narzędzie to oferuje m.in. możliwość dodania zdjęcia, filmu czy opisu tekstowego (do 500 znaków) do zgłaszanego zagrożenia. Wydano, także wersję aplikacji na urządzenia mobilne.

Policjanci weryfikują otrzymywane poprzez Mapę sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okazują się prawdziwe, podejmują odpowiednie działania, aby realnie pomóc w rozwiązaniu problemu. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania.

Od ponad roku funkcjonowania na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zgłoszono 1544 zagrożenia. Dotyczą one między innymi miejsc zagrożonych przekraczaniem dozwolonej prędkości – 698, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 327, czy też nieprawidłowego parkowania pojazdów – 219. Dużą rolę w całym procesie odgrywają policjanci pierwszego kontaktu, czyli dzielnicowi. To oni w rozmowach z mieszkańcami weryfikują naniesione na KMZB zagrożenia, a potem podejmują działania, których celem jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa obywateli. W miejscach, gdzie regularnie pojawiają się funkcjonariusze występowanie zjawisk niepożądanych wskazywanych przez mieszkańców ustaje, bądź zostaje znacząco ograniczone.

Przy korzystaniu z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy pamiętać, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenia życia lub zdrowia, należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji zależało, aby funkcjonariusze byli bliżej mieszkańców, dlatego przygotowali aplikację ,,Moja Komenda", która zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir. Dzielnicowych możemy wyszukać, także po ich imieniu i nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Moja Komenda dostępna jest na telefony z Android i iOS. Usługa jest bezpłatna.

Zachęcamy do korzystania z tych nowoczesnych form kontaktu!

Poniżej prezentujemy film przygotowany przez Komendę Powiatową Policji w Pile.

mł. asp. Karolina Górzna-Kustra (na podst. danych z KGP/MSWiA)

Ładowanie odtwarzacza...